Regn kiloprisen ud

To chokoladekalendere til samme pris kan indeholde vidt forskellige mængder chokolade. Kiloprisen er den hurtigste måde at se, hvad du betaler for. Priserne her er fra den 30. september:

  • IKEA VINTERSAGA, 256 g til 119 kr.: cirka 465 kr. pr. kilo. Kan kun købes i varehuset.
  • Søstrene Grene, 120 g til 69,90 kr.: 582,49 kr. pr. kilo ifølge Søstrene Grene selv.
  • Lindt Teddy House, 170 g til 169 kr. hos Coolstuff: cirka 994 kr. pr. kilo.
  • Toblerone, 204 g til 229 kr. hos Coolstuff: cirka 1.123 kr. pr. kilo.
  • Lindt Chocolate Factory, 304 g til 449 kr.: cirka 1.477 kr. pr. kilo.

I vores tal var den flotteste æske, Chocolate Factory, også den dyreste pr. kilo.

Tilbudskalenderne

De billige kalendere med Toms, Milka eller Kinder kommer typisk i tilbudsaviserne. Hos Netto er de de seneste fire år kommet i avisen mellem 11. og 15. oktober. Sidste år, i 2025, kostede Toms eller Milka 69 kr. i avisen. I 2024 kostede de 55 kr. for 185–200 g, cirka 275–297 kr. pr. kilo. Det er tidligere års tilbudspriser, så årets kan være anderledes. Tjek også, om prisen kræver en app.

Kalendere med motiv

Chokoladekalendere med Paw Patrol eller Hot Wheels er billige pr. låge, men dyre pr. kilo. Paw Patrol-kalenderen kostede 59 kr. for 50 g hos Coolstuff, altså 1.180 kr. pr. kilo. Du betaler for billedet.

Med dit eget billede

Hos Bilka og føtex kan du bestille en chokoladekalender med dit eget billede via fotoservice. Samme dag kostede en kinder-kalender med ét billede fra 209 kr. Det er en gave, ikke en spareøvelse.

Før du bestiller

Returretten gælder ikke altid fødevarer. Hos Coolstuff gælder den for eksempel ikke. Tjek allergener, og kig efter bedst før-datoen, hvis du køber tidligt.

Vil du hellere have noget andet sødt, så se lakridskalendere og slikkalendere.