Lindts webshop er lukket
På lindt.dk stod der den 30. september, at Lindt har lukket sin danske webshop for en periode og henviser til sine butikker. Vil du købe online, må du altså gå til en anden forhandler.
Lindts kalendere hos Coolstuff
Coolstuff havde fem Lindt-kalendere den 30. september. Alle fem var markeret som 2026-udgaven og var på lager:
- Lindt TEDDY chokoladekalender – 159 kr. for 124 g: 23 runde praliner i fire smage og en chokoladebamse. Cirka 1.282 kr. pr. kilo.
- Lindt Lindor Julekalender – 169 kr. for 117 g Lindor-kugler i mælkechokolade, mørk chokolade, hvid chokolade og mælkechokolade med karamel. Cirka 1.444 kr. pr. kilo.
- Lindt Teddy House Julekalender – 169 kr. for 170 g mælke- og hvid chokolade i forskellige former. Cirka 994 kr. pr. kilo.
- Lindt Chokoladejulekalender – 229 kr. for 221 g med Lindor, Excellence, Les Pyrénéens, chokoladehjerter og TEDDY-bamser. Cirka 1.036 kr. pr. kilo.
- Lindt Chocolate Factory Julekalender – 449 kr. for 304 g. Cirka 1.477 kr. pr. kilo.
Hvilken giver mest chokolade for pengene?
Teddy House har den laveste kilopris af de fem. Den koster det samme som Lindor-kalenderen, men indeholder 53 g mere chokolade. Lindor-kalenderen er til gengæld ren Lindor, så den er til dem, der ved, hvad de vil have.
Chokoladejulekalenderen ligger tæt på Teddy House i kilopris og har mere variation: fem slags Lindt-chokolade i én kalender. Den er et godt valg til en voksen, der kan lide lidt af det hele.
Chocolate Factory er den dyreste pr. kilo. Coolstuff beskriver den som en kalender, der ikke kun er fin at se på, og en del af prisen går til æsken. Vil du have en kalender, der pynter på bordet, er den oplagt. Vil du have mest chokolade, er den det ikke.
Sammenlignet med andre kalendere
Lindt er ikke den billigste chokolade i december. IKEAs VINTERSAGA-julekalender kostede 119 kr. for 256 g den 30. september, altså cirka 465 kr. pr. kilo. Teddy House koster mere end det dobbelte pr. kilo. Se IKEA for detaljer.
For slikmunde, der foretrækker vingummi, har Haribo en kalender med 300 g slik.
Før du bestiller
Coolstuff har fri fragt fra 499 kr. Bestiller du én kalender til 159 kr., skal du altså betale fragt, medmindre du køber mere. Læg også mærke til, at returretten ikke gælder fødevarer hos Coolstuff. En chokoladekalender kan derfor ikke sendes tilbage, hvis du fortryder.
Alle fem kalendere havde bedst før-dato den 31. marts 2027, så du kan roligt købe i god tid.
