Ren lakrids eller med chokolade?
Det første spørgsmål er, om modtageren vil have ren lakrids eller lakrids overtrukket med chokolade. Lakrids by Bülow har mest chokoladeovertrukket lakrids i sine kalendere, men også ren lakrids. Er modtageren til salmiak og ren lakrids, så læs indholdslisten, før du køber.
Priser og kilopriser
Vægten svinger meget, så regn kiloprisen ud. Priserne her er fra den 30. september:
- Skipper's Pipe hos Coolstuff: 149 kr. for 452 g, cirka 330 kr. pr. kilo.
- Lakridskugler fra Nordthy hos Coolstuff: 199 kr. for 260 g, cirka 765 kr. pr. kilo.
- Lakridseriet 500 g hos Coolstuff: 389 kr. for 500 g, cirka 778 kr. pr. kilo.
- Lakrids by Bülow Large: 575 kr. for 690 g, cirka 833 kr. pr. kilo.
- Haupt hos Coolstuff: 329 kr. for 385 g, cirka 855 kr. pr. kilo.
- Merry Lakridsmas hos Coolstuff: 199 kr. for 230 g, cirka 865 kr. pr. kilo.
- Lakrids by Bülow: 375 kr. for 345 g, cirka 1.087 kr. pr. kilo.
Merry Lakridsmas og Nordthys kalender koster begge 199 kr., men der er omkring 100 kr. til forskel på kiloprisen. Kiloprisen fortæller ikke noget om kvaliteten, men den viser, hvor meget af prisen der går til mærket og emballagen.
Hvor kan du købe dem?
Ud over producenternes egne webshops sælger Magasin blandt andet Lakrids by Bülow og Bagsværd Lakrids. Coolstuffs lakridskategori havde samme dag også to 2025-udgaver, Lakridseriets kalender på 360 g og Cocotures Red Magic, og begge var udsolgt. Kig efter årstallet.
Del eller behold?
En stor kalender er billigere pr. gram, men 690 g lakrids er meget til én person. Bülow anbefaler selv den almindelige til 1–2 personer. Skal kalenderen deles i en familie eller på et kontor, giver den store mest for pengene.
Tjek allergenerne
Flere af lakridskalenderne hos Coolstuff indeholder hvedemel, mælk eller mandler, og hos Coolstuff gælder returretten ikke fødevarer. Læs ingredienslisten, før du bestiller.
Vil du hellere have vingummi eller chokolade, så se slikkalendere og chokoladekalendere eller kalenderen fra Haribo. Flere ideer til voksne finder du under julekalender til voksne.
