Regn kiloprisen ud
Slikkalendere kan veje alt fra et par hundrede gram til næsten to kilo, så prisen på æsken siger ikke meget. Priserne her er fra Coolstuff den 30. september:
- S-mærke Slikjulekalender: 499 kr. for 1.870 g, cirka 267 kr. pr. kilo.
- Hultén Slikjulekalender: 119 kr. for 318 g, cirka 374 kr. pr. kilo.
- Retroslik-julekalender: 499 kr. for 1.187 g, cirka 420 kr. pr. kilo.
- Haribo: 149 kr. for 300 g, cirka 497 kr. pr. kilo.
- BonBon: 249 kr. for 390 g, cirka 638 kr. pr. kilo.
- Julekalender med USA-slik: 749 kr. for cirka 980 g, omkring 764 kr. pr. kilo.
Vil du vide, hvad æsken og spændingen koster, så sammenlign med kiloprisen på en almindelig pose slik i dit supermarked.
Hvor meget slik skal der være?
Haribos kalender giver 12,5 g om dagen, som er en lille smagsprøve. S-mærke-kalenderen giver næsten 80 g om dagen, og den er mere til deling end til ét barn. Tænk over, hvem kalenderen er til, før du vælger den største.
Tjek allergener og bedst før
Flere af kalenderne indeholder ifølge Coolstuff gluten, mælk eller nødder, så læs ingredienslisten. Flere af dem havde bedst før-dato i begyndelsen af 2027, så de holder til december.
Lav den selv
En hjemmelavet slikkalender er den nemmeste måde at styre både mængde og pris. Køb poseslik, fordel det i 24 poser, og du betaler kun for slikket. Se pakkekalendere for poser og æsker, fx fra Søstrene Grene.
Andre søde alternativer
Til Harry Potter-fans har Coolstuff en Jelly Belly-kalender, men den var ikke på lager, da vi tjekkede, se Harry Potter. Til voksne er Lakrids by Bülow et oplagt alternativ, og under chokoladekalendere kan du sammenligne kilopriser på chokolade.
